servisciler2 KASIM 2015 İstanbul’daki servisçilerin dört gözle sonuçlanmasını beklediği ‘plaka tahdidi’ meselesinde beklenen karar, 26 Ekim’deki UKOME toplantısında da çıkmadı. Konu, yeni bir alt komisyon çalışmasından sonra UKOME’de tekrar görüşülecek. Konuyu biraz daha sürüncemede bırakan bu karar sektör temsilcilerinde hayal kırıklığı yarattı. Sektörün öncü isimleri kararı tepkiyle karşıladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 25 Mayıs’taki esnaf buluşmasında verdiği sözden sonra, İstanbul’daki servisçi esnafının ivedilikle sonuçlanmasını beklediği plaka tahdidinde, beklenen karar 26 Ekim Pazartesi günü gerçekleştirilen UKOME toplantısında da çıkmadı.

UKOME toplantısında konuyla ilgili bazı hukuki ve idari eksiklikler gerekçe gösterilerek, yeni bir alt komisyon çalışması yapılması kararı alındı. Kurulacak alt komisyon çalışmalarını tamamladıktan sonra plaka tahdidi konusunda nihai kararın bir sonraki UKOME toplantısında alınması ve olumlu yönde sonuçlanması bekleniyor. Konunun 26 Ekim’deki UKOME toplantısında çözülmesini beklediklerini ifade eden İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Orduhan, İstanbul Taşımacılar Birliği Derneği (İSTAB) Başkanı Ali Bayraktaroğlu ve İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası (İSAROD) Başkanı Hamza Öztürk, hayal kırıklığına uğradıklarını belirterek karara tepki gösterdi. ‘SEKTÖR BEKLEMEKTEN ZARAR GÖRÜYOR’ Plaka tahdidinin çözümü konusunda sürecin uzamasının sektöre zarar verdiğini belirten İTO Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Orduhan; “Kararı hayretle karşılıyorum.

Bütün koşullar oluşmuşken, bütün maddelerde uzlaşı sağlanmışken, UKOME’nin üyelerinden birinin farklı görüş beyan etmesi üzerine birdenbire anlayamadığımız bir biçimde karar ertelendi. ‘ İşin hukuki altyapısını daha sağlam oluşturalım, ondan sonra bu işe soyunalım’ denildi. Evet hukuki altyapısını oluşturduktan sonra bu işe soyunmak lazım, katılıyorum. Ancak biz bunu oluşturmuştuk, iki tane alt komisyon çalışması yapmıştık. Bütün o süreçleri geçmiştik. Peki o çabalarımızın karşılığı nerede kaldı! Sektör bu toplantıdan müjde bekliyordu, ertelenmesi bizi hayal kırıklığına uğrattı. Süreç ne kadar uzarsa sektör o kadar çok zarar görüyor. Beklentiler var, o beklentiler insanları yıpratıyor. Ancak sektör olarak dik durup yolumuzdan dönmememiz lazım. Sektör temsilcileri olarak, olumlu kararın çıkması için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” dedi. ‘SEKTÖR GERİ ADIM ATMAYACAK’ Sektörün haklarını savunmaya devam edeceklerinin ve inandıkları yoldan dönmeyeceklerinin altını çizen İSTAB Başkanı Ali Bayraktaroğlu da; “Umduğumuz karar bu UKOME’den maalesef çıkmadı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreteri Sayın Hayri Baraçlı, hukuki ve idari yoldan bu konunun tekrar incelenmesini istedi. Genişletilmiş bir alt komisyon toplantısı daha bizi bekliyor. İnşallah orada umduğumuz kararı aldırırız. Şu an bize; hayır biz buna karşıyız denmiyor, kararı bugün aldırıyoruz da denmiyor. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Muzaffer Hacımustafaoğlu’na şu soruyu sordum; ‘Alt komisyon toplantısından sonra bir daha burada tekrar alt komisyon toplantısı yapıyormuşuz gibi bir gündem oluşacak mı?’ dedim. ‘Hayır bu sefer alt komisyon buna karar versin, biz bu kararı alırız’ cevabını verdi. Birkaç gün içinde bu konunun netleşeceğini ve komisyon sürecinin 1 hafta-10 gün alacağını düşünüyorum. Bir sonraki UKOME toplantısında ise bu iş karara bağlanabilir diye düşünüyorum. Şimdilik sektöre biraz daha sabırlı olmalarını diliyorum. Alt komisyon toplantısında da yine gereğini yapacağız, sektörün bütün haklarını da savunacağız, geri adım atmayacağız” şeklinde konuştu. ‘ESNAFIN DERDİ EVİNE EKMEK GÖTÜRMEK’ UKOME’de okul servisi ve personel servisinin ayrılması konusunun da tartışıldığını hatırlatan bunun esnafa zarar verecek gereksiz bir konu olduğunun altını çizen İSAROD Başkanı Hamza Öztürk; “Toplantıda okul servisleriyle personel servislerinin ayrılması konusunda bir teklif geldi. Ben servis araçları odasının başkanıyım, 28 senedir de servisçiyim. Minibüsçülük yapan birisinin bugünkü toplantıda bize servisçiliği tarif etmesi biraz tuhaf oldu. Daha önceleri biz de bu konu hakkında düşündük, ancak bir de ortam ve gerçekler var. Sektörümüzde iki iş yapılmadan para kazanılması söz konusu değil. Tek bir işten para kazanacak olsak bu durum vatandaşa olumsuz yansıyacak. Şimdi bizim ekmeğini yediğimiz vatandaştan bu sene servis fiyatı olarak 150 TL alırken bir sonraki sene, ‘’İki okul işi yapmıyoruz, bu sebeple sizden 2 öğrenci parası alacağız’’ dememiz mümkün değil. Arabaları biraz daha ekonomik kullanmalıyız. Yani hem personel taşımacılığı hem de öğrenci taşımacılığı yapmalıyız. Okul servisleriyle personel araçlarının ayrı olması artık olanaksızdır. Milli Eğitim Bakanımız 15 gün kadar önce bir açıklama yaptı: ‘’Önümüzdeki yıl bütün okullar tek tedrisat olacak’’ dedi. Şimdi bir okul servisinin tek tedrisatta para kazanmayacağını hepimiz biliyoruz. Kazanamayacağı gibi okul servisi çeken aynı zamanda personel servisi de çekecek. Personel çektiği yerde okul ile personeli nasıl ayıracaksınız? Bizim derdimiz esnafımızın para kazanmasıdır, evine ekmek götürmesidir” diye konuştu.